Erken Doğum Tehdidi Hakkında Bilmeniz Gerekenler Erken Doğum Tehdidi Erken Doğum Tehdidi

Erken Doğum Tehdidi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Preterm doğum, yenidoğan ölümlerinin% 75'ini oluşturur. Prematüre bebeklerin gelişimi yavaştır. İşitme, görme, solunum ve merkezi sinir sistemi gelişimi bir sorun olabilir veya okul çağında sorunlar ortaya çıkabilir.

Hamilelik 40 hafta gebeliğin sonunda sonlanan bir süreçtir. Doğum, hamileliğin 36. haftasından önce gerçekleşirse erken doğum olarak adlandırılır. Erken zamanda doğan bebekler prematüre bebekler olarak adlandırılır. Tüm gebeliklerin yaklaşık% 8'i erken doğum ile sonuçlanabilmektedir.Tabi ki bu konuda çevresel etkenler de çok etkilidir.

Prematüre veya erken doğum riski en fazla sebep olan faktörler bilinmemektedir. Bununla birlikte, bazı hamilelik vakaları prematür doğum riskinde aktif rol oynayabilir. Özellikle bazı durumlarda prematüre doğum riskinin arttığı tespit edilmiştir.

Prematüre Doğum Riski

Prematüre Doğum Nedenleri Nelerdir?

 • Enfeksiyon (idrar yolu enfeksiyonları)
 • Plasental komplikasyonlar
 • Polihidramnios (aşırı amniyotik sıvı)
 • Çoğul gebelikler
 • Hamilelik sırasında cerrahi operasyon
 • Karın bölgesine vurmak
 • Travmatik olaylar
 • Servikal yetmezlik
 • Rahim veya serviks ile ilişkili yapısal anomaliler erken doğum riskini artırır.

Prematüre Doğum Riskini Artıran Diğer Faktörler Nelerdir?

 • Sigara ve alkol tüketimi
 • Annenin yaşının 18 yaşından küçük olması
 • Annenin yaşının 35'ten büyük olması
 • Önceki gebeliklerde erken gebelik öyküsü yaşanmış olması
 • Anemi
 • Çok zayıf anne adayı olmak
 • Çok kilolu anne adayı olmak
 • Doğumlar arasında çok kısa zaman olması
 • Stres faktörü
 • Düşük sosyo-ekonomik düzeyde bir yaşam sürmek
 • Yardımcı üreme yöntemleri ile elde edilen gebelikler prematüre doğum riski taşırlar.

Prematüre Doğum Riski2

Prematüre Doğum Göstergesi Nedir?

Doğumun zamanından önce başlaması, önce annenin özellikle uterus kasılmalarını tanıyacağı çeşitli endikasyonlarla gelir. Özellikle, her anne adayının, zamansız bir şekilde doğumun gelmesine karşı bu endikasyondan haberdar olması gerekir. Erken doğum yapmak için de normal doğum gibi güçlü uterus kasılmalarına sahip olmak gerekir. Erken doğum demek kasılma olmadan doğumun gerçekleşeceği anlamına gelmiyor. Sadece bebeğin daha gelişiminin devam edeceği zaman varken doğumun gerçekleşmesi anlamına geliyor. Bu kapsamda aslında hem anne adayı hem de bebek için hayati önem taşıyan komplikasyonların varlığından bahsetmek zorundayız.

Kasılma gerçekleştiğinde servikal açılma açılır ve doğum eylemi başlatılır. Annede kasılmalar nedeniyle ağrı olurken, bazı anne adaylarında ağrıda olmayabilir. Bu nedenle, erken doğumun diğer belirtileri göz önüne alınmalıdır. Bu risk için önemlidir.

 • Pelvis bölgesindedolgunluk hissi
 • Krampların ağrılı ve acılıolması
 • Sırtüstü pozisyonda olmasına rağmen ağrının devam etmesi
 • Vajinal akıntıda sulu, kanlı ve yoğun hacimde artış gözlemlenmesi
 • İshal ile bağırsak alanında krampların görülmesi

Bu semptomlardan herhangi biri mevcutsa, uterus kasılmalarının mevcut olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Bu semptomlar uterus kasılmaları olmadan prematüre doğumun gerçekleşmesine neden olmaz. Bununla birlikte, uterus kasılmalarının semptomlarından birinin görülmemesi durumunda, annenin bir doktora görünmesi şiddetle tavsiye edilir.

Rahim Kasılmaları Anneler Tarafından Nasıl Anlaşılabilir?

Annenin avuç içi ile karnına hafifçe dokunması yeterlidir, böylelikle anne erken doğumda ortaya çıkan uterusun kasılmalarını anlayabilir. Rahim, uterus toplanması hissinin neden olduğu uterus kasılmasının bir semptomudur. Bu süre zarfında ağrıya gerek yoktur. Kasılmanın sıklığını ve süresini ölçmek önemlidir. Bir saatte dört kez veya daha sık meydana gelen kasılmalar doktora bildirilmelidir.

Erken Doğumu Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Hamilelik sırasında anne hamilelik için düzenli olarak muayene edilmeli ve erken doğum gibi diğer gebelik komplikasyonlarında tanı ve eleme amacıyla bu muayene aralıkları uzamamalıdır. Anemi, idrar yolu enfeksiyonları, rahim ağzı kanseri ve vajinal enfeksiyonların önceden taranması ve tedavisi her şeyden önce prematüre doğum riskini azaltacaktır. Riskli gebelikler kapsamında, anne adayı da doktora daha sık gitmelidir.

Erken Doğum Tanısını Nasıl Buluruz?

Uterus ağzındaki değişikliklere bakarak teşhis yapılır. Eğer uterus ağzı yumuşamışsa, öne doğru dönmeye ve kısalmaya başladıysa, erken doğum yapacaksınız demektir. Hamilelik sadece bir kasılma hissi ile teşhis edilmez.

Fetal Fibronektin Testi

Fetalfibronektin; Prematüre doğum riskinde, gebeliğin 24-34 haftalık 2 haftalık süresinin vajinal akıntı arasında tespit edilebilecek bir protein olup olmadığını gösterir. Vajinal akıntı, ağız çevresindeki rahim ağzından elde edilir. Eğer fetalfibronektin saptanırsa, doktorunuz size yatak istirahati verebilir ve erken doğumu önlemek için gerekli ilaçlarla tedaviye başlayabilir. Bebeğin akciğerlerine ripen için tıbbi tedavi de verilir.

Doğum Öncesi Tedavi

Tedavinin temel amacı aktiviteyi sınırlamak ve sıvı alımını arttırmaktır. Yakın zamanda erken doğum için hastaneye yatırılırlar ve gerektiğinde sadece hastaneden ayrılırlar. Serum önce damar yoluyla uygulanır. Gerekirse, tokolitik olarak bilinen uterus kasılmalarını gidermek için bu seruma ilaçlar da eklenir.

Prematüre Doğum Ve Bebek Sağlığı

Prematüre bebekler problemli olabilir çünkü küçüktürler ve organları tam olarak gelişmemişltir. Erken pulmoner hastalık veya solunum sıkıntısı sendromu (RDS), solunum yollarını açık tutan yetersiz miktarda yüzeydeki aktif maddeler nedeniyle oluşur. Bazı prematüre bebekler bu maddenin endotrakeal olarak uygulanmasını gerektirebilir. Solunum cihazı olarak adlandırılan bir makine, akciğerlerin çalışmasına başlayana kadar nefes alması için bebeklere yardımcı olur.

Prematüre bebeklerin ısı dengesini sürdürmede problemleri vardır. Aşırı soğutmayı önlemek için ısıtıcı altında tutulurlar. Kan şekerini, kalsiyum ve magnezyum seviyelerini ayarlamada problemleri olduğu için, bunlar vasküler sistemden desteklenmektedir. Kordon damarları genellikle kan yolu olarak tercih edilir. Bu bebeklerin ayrıca, emilim, yutma ile ilgili sorunları olabilir, böylece vasküler veya nazal tüpten ya da ağızdan sokulmuş bir tüp yardımıyla beslenebilirler. Prematüre bebekler çok erken beslenirse, nekrotizanenterokolit adı verilen ölümcül bağırsak hastalığı gelişebilir.

Prematüre bebeklerde genellikle sarılık gelişebilir çünkü karaciğer fonksiyonları tam olarak tamamlanmamıştır. Cildin bu sarımsı görünümü zamanla ortadan kalkacaktır. Bilirubin birikimini önlemek için UV ışık tedavisi gerekebilir.

Uzun Vadede Prematüre Bebek Problemleri

Birçok yenidoğan yoğun bakım ünitesi sayesinde birçok küçük bebek hayatta kalabilir. Bebek doğduğunda ne kadar küçükse, uzun vadede yaşayacak problem sayısı da o kadar fazla olur. Bu problemler arasında kronik solunum sıkıntısı, işitme güçlüğü, görme sorunları, nörolojik ve gelişimsel sorunlar ve öğrenme güçlükleri sayılabilir. Bunlar genellikle engelleyici olmayan problemlerdir. Günümüzde kullanılan mükemmel tedavi yöntemleri sayesinde, birçok prematüre bebek bu zorlukları yaşamadan iyileşmektedir.

En Önemli Neden Servikal Yetersizliktir

Vajinal enfeksiyonlar, çoğul gebelikler, histeroskopi sekelleri, bebek mamalarının normaldenfazla olması, plasental doğum kanalı tıkanıklığı ve anne sağlığı sorunları, annenin yaşının 16 yaşından küçük veya 35 yaşından büyük olması erken doğum riskine sebep olabilir. Prematürenin başlıca nedenlerinden biri de servikal yetersizliktir. Servikal yetersizlik sorunu da erken doğuma neden olabilmektedir ve en önemli sorun da budur.

Servikal Yetersizlik

Prematüre Doğum "Tahmin, Tedavi Ve Önleme" Programı

Özellikle erken doğum eylemi riski taşıyan gebeler, “riskli gebelik takibi, tedavi ve önleme” programının bir parçası olarak eğitilmelidir. Hamileliğin tüm dönemleri prematüre doğumun öngörülmesi ve önlenmesi için rahim uzunluğunun ölçülmesini gerektirir. Çünkü geçmişte her erken bebek için risk faktörü yoktur. Bunun dışında, annenin kilosunu ve yaşını ideal aralıkta tutması ve gebelik konusunda da çok geç kalmaması önerilmektedir. İdeal çalışma koşullarına sahip olmak, iki hamilelik arasında bir yıldan fazla zaman geçirmemek de oranı yükseltmektedir.