Erken Doğum Hakkında Merak Edilenler Erken Doğum Hakkında Erken Doğum Hakkında

Erken Doğum Hakkında Merak Edilenler

Preterm doğum dendiği zaman pek kimsenin bir şey anlamadığı, erken doğum olarak söylendiği zamansa herkesin üzülerek geçmiş olsun dediği olay kadının son adet tarihinden itibaren 24. hafta ile 37. hafta arasında olan doğumlardır. Doğal olarak ilk aylarda sorun daha çok annenin sağlığı üzerinden öncelik kazansa bile ilerlemiş haftalarda prematüre olaraktanımlanacak bebeğin hayatı da işin işine girecektir. Ülkemizde yaşanan erken doğum olaylarının yüzde yetmişlik bölümü 34 ile 37. hafta arası doğan bebeklerdir. 37. hafta ise 41. hafta arasında olan doğumlar ise zamanında olanlardır. (Term doğumlar veya miadındaki doğumlar)

Ve gene ülkemizdeki doğumların yüzde onu erken doğum olaylarıdır. Yenidoğan ölümlerinin yüzde yetmişinin nedeni ise erken doğumdur demek ne yazık ki üzücü bir sonucu rakamlarla ortaya koymaktır. Erken doğumda bebek yaşama şansı ise tamamen doğumun kaçıncı haftada olduğuna bağlıdır. Halk arasında söylenen yedi aylık doğan yaşar da sekiz aylık doğan yaşamaz türü sözler ise tamamen yanlış inanışlardır. Gelişen tıp bugün 24. haftada doğan bebekleri bile az da olsa yaşatabiliyor. Bu arada örneğin 26. haftasında doğan bebeklerin 24. haftada doğanlara göre daha fazla yaşama şansına sahip olduğunu ekleyelim. Anne rahminde geçen iki haftalık bir fark bile bebeklerin hayatında çok şey fark ettirmektedir. Erken doğumlar bebeklerde görme ve işitme kaybı, şaşılık, hipertansiyon, miyopluk, hipoglisemi, kronik akciğer hastalıkları ve spastik çocuk olma gibi sonuçlara da neden olabilirler.

erken doğum hakkında

Erken Doğumun Nedenleri

Erken doğum gibi bir konudan söz açıldığı zaman erken doğum neden olur gibi bir soruya mutlaka yanıt verilmelidir. Bu nedenler listesi oldukça uzundur.

 • Daha önce ölü doğum olayını yaşayanlar,
 • Gene daha önce de erken doğum olayını yaşayanlar,
 • Rahim ile ilgili şekil bozukluğu ve anormalisi olanlar,
 • Sigara ve ilaç bağımlıları,
 • Gebelik sırasında idrar yolu enfeksiyonunu yaşayanlar,
 • Annede kronik bir hastalığın olması,
 • Annenin sürekli sıkıntıda olması, depresyon geçirmesi,
 • Doğumlar arasındaki sürenin kısa kalması,
 • Annenin kilosunun az,
 • Yaşının ise yetişkin bir birey olması için gereken 18’in altında olması,
 • Gene annenin yaşının 40’ın üzerinde olması,
 • Çoğul gebelik olasılığı,
 • Tüp bebek ile başlatılan gebelikler,
 • Yorucu derecede yapılan fiziksek aktiviteler ve
 • Amnion suyunun az veya fazla olması erken doğum nedenleri arasındadır.

Erken Doğumlarda Uygulanacak Tedaviler

Normal süresinde önce doğumun başladığı tespit edilmişse yaşanan sancıları durdurulmaya çalışılır. Buna tokoliz denir. Bu süreçte çeşitli ilaçların kullanımına geçilir ve anneye kesin yatak istirahati sağlanır. Anne sakinleştirilmeye çalışılır ve bol sıvı takviyesi verilir.

24-34 hafta içinde gerçekleşen doğumlarda bebeğin akciğer gelişiminin sağlandığı düşünülüyorsa da anneye ilaç verilebilir. Fakat annede;

 • Önemli derecede rahim içi gelişme geriliği varsa,
 • Ölü bir fetusun varlığı teşhis edilmişse,
 • Annede aşırı vaginal kanama görülmekteyse ve
 • Annede tansiyon yüksekliği varsa tokoliz uygulanmaz.

erken doğum hakkında2

Erken Doğum Riskinin Başlama Zamanı

Teorik olarak erken doğum riski 20. haftada başlamakta ve 37. haftada bitmektedir. 20. haftadan önce yaşanan olaysa erken doğum diye adlandırılmaz, düşük olarak sınıflandırılır. Süregelen hiçbir doğum için erken doğum riski yoktur denemez, hepsinde böyle bir risk vardır, bazen bu riskler gerçek olur. Ya da önceden erken doğum bir anne daha sonraki gebeliğinde hiçbir sorun yaşamayabilir.

Erken Doğum Riski Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Normal bir hamilelikte hafif egzersizler her zaman iyi bulunur ama erken doğum riski olanlarda spor yasaklanır. Anne yorulmamalıdır. Ayrıca anne adayı hiç susuz kalmamalı, kesinlikle sigara ve alkolden uzak durmalı ve sinirlenmemelidir. Rahim ağzı açılması olmayan hafif riskli durumlarda cinsel ilişki yasaklanmaz ama rahim ağzı açılmaya başlamışsa yasaklanır. Doğumdan sonra kadının bakımı ise normal sezaryen ameliyatı geçirmiş bir annenin bakımından farksızdır. Erken doğum yapanların yeniden hamile kalması gibi bir niyet varsa öncelikle bir kadın doğum uzmanına başvurmak bu alanda alınacak en akıllıca tedbir olacaktır. Çok bilinen öğüt erken doğum olayından en az iki yıl sonra hamile kalmaktır. Çünkü doğum aralarının kısa tutulması da yukarıda da belirtildiği gibi, erken doğum risklerini artıran faktörler arasındadır.

Bir de Geç Kalmış Doğumlar Var

Erken doğumun aksine bir de geç kalmış doğumlar vardır ki sürmatüre veya gün aşımı doğumları olarak bilinirler. En geç 41 hafta içinde doğması gereken bebek 42. haftaya kalırlarsa böyle adlandırılırlar. Annenin obez olması bu olayın başlıca nedenidir. Gebenin annesinde ya da kız kardeşinde böyle olay varsa geç doğum riski de artar. Ama sonuçta o bebek de dünyaya gelir. Sezaryen genelde geç kalmış doğumları sonlandırır. Eğer bebekte kalp atışı düşüyorsa acil sezaryen bile gerekebilir.

İnsanlarda gebelik süresi kadının son adet tarihi başlangıç alındığında normalde 280 gün yani 40 haftadır.

Ebeyi Çağır

Erken doğum, geç doğum ve bebek ölümleri gibi zor ve kimi zamanda insanı üzen konulardan sonra doğum olaylarının ayrılmaz parçası haline gelen ebelerin kulaklarını çınlatalım ve çok güzel bir diziden bahsedelim. 2012 yılı yapımı olan dizi ünlü İngiliz yayın kuruluşu olan BBC’nin yapım koleksiyonu içinde yer alıyor ve zaman zaman BBC HD kanalında halen gösteriliyor. Gürültü patırtı olmadan, entrika çevrilmeden, silahlar patlamadan da dainsanı anlatan çok güzel bir dizi yaratılabileceğinin ispatı olan dizi Call TheMidwife (Ebeyi Çağır) adını taşıyor. Yaşlı bir İngiliz ebenin anılarından çıkarak kotarılan dizi 1950’li yılların Londra’sının en yoksul mahallesinde geçiyor. Savaş sonrası düşük gelir grubunda yer alan yoksul insanlar sürekli geçim sıkıntısı çekmelerine rağmen bir yandan da aileler kurulmakta, doğumlar sürmekte ve her doğan bebek o dönemde mucize gibi görülmektedir. Çünkü zaten nüfus azalmıştır ve her bebek kıymetlidir. Dizinin esas konusu sürekli hamile kalan bu kadınlardır. Öyle ki ebeler doktorlardan daha çok doğum yaptırır hale gelmişlerdir. Dizi de adını zaten buradan almaktadır. Ama sonuçta doğan her bebek işin içine sevgi de girince aileye mutluluk getirmektedir. Dizi seyredildikçe insandaki iyimserlik duygusunu da artırıyor. Özellikle 1.85 boyunda, iri yapılı bir ebe olan Chummy’nin becerisine, altın kalbine ve ortalığı toplama gücüne hayran kalıyorsunuz. Aslında insanların böyle sıcak hikayelere ihtiyacı var. Nitekim 9 milyon seyirci ile başlayan dizi sadece altı bölümde 12 milyon seyirci toplamıştı.

Bütün bir hamilelik sürecinde moralinizi yüksük tutun, sinirlenmeyin ve hep olumlu şeyler düşünün. Ebeyi çağır dizisi bu dönemde seyretmek için ideal bir yapım. Doğum yapan annelerin bebeklerini kucaklarına ilk aldıkları anda yüzlerinin aldığı şekil için bile seyretmeye değer. Fakat o ana kadar hiçbir kadın sürekli yolunda giden bir hayat yaşamıyor. Ama bu dizi ne olursa olsun bebeğinden vazgeçemeyenlerin hikayesi.

erken doğum hakkında3

Morali yüksek tutmak özellikle tüp bebek sonucunu bekleyen anne adayları için de büyük önem taşıyor. Kan testleri yapılana kadar kendinizi fazla umutlandırmayın, beklentilerinizi fazlalaştırmayın. Hamileliğiniz sırasında Call TheMidwife size moral ve mutluluk verecek, üstelik son derece gerçekçi bir anlatımla.