Erken Doğum Belirtileri ve Teşhisi Erken Doğum Belirtileri ve Teşhisi Erken Doğum Belirtileri ve Teşhisi

Erken Doğum Belirtileri ve Teşhisi

Hamileliğin genel olarak normal süresi 40 haftadır. Hamilelik genellikle son adet kanamasından sonraki 37-42 hafta içinde ortaya çıkar. 37 hafta önce ortaya çıkarsa, preterm doğum anlamına gelir. 10 bebekten biri erken doğma ve riskli gebelikler ile karşı karşıya gelebilmektedir. Erken doğmuş bebeklerin birçok problemi olabilir. Bebek hayatta kalmayı başarsa dahi ilerleyen dönemlerde ciddi hastalıklara veya ölüme yol açabilir.

Erken Doğum Nedir?

Doğum, uterusun düzenli kasılmalarıyla başlar. Uterisin açıklığı incelenir ve muayene edilir, böylece bebek doğum kanalına girebilir. Tam olarak doğum ile başlayan sebepler bilinmemektedir. Hamilelik, plasenta ve bebeğin hormonları bu konuda bir rol oynamaktadır. Prematüre doğumun birçok nedeni vardır. Doğumu erken olan birçok hastada kesin nedenler bilinmemektedir.

Erken Doğum Belirtileri ve Teşhisi

Neden Endişe Edilir?

Prematüre doğum birçok yeni doğanın ölümünde önemli rol oynar. Gebeliğinizin son döneminde bebeğin büyümesi ve gelişimi, bebeğin sağlığı açısından hayatidir. Prematüre bebekler (erken doğan bebeklerde) büyüme, gününde doğan bebeklerden daha yavaştır. Gözler, kulaklar, solunum ve sinir sistemi problemleri ile doğum gerçekleşebilir. Erken doğan bebeklerde öğrenme ve davranış sorunları da daha yaygındır.

Prematüre Doğum Belirtileri

Erken doğacak olan bebekler doğumdan önce teşhis edilirse, bazı hastalarda doğum önlenebilir veya geciktirilebilir. Bu, bebeğin gelişmesi için ekstra zaman verir. Birkaç gün gecikme daha sağlıklı bir bebek demektir. Genellikle erken doğumun tespitini anlamak kolaydır. Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktora veya hastaneye gitmelisiniz.

Prematüre doğumlarda olası bulgular:

 • Akıntıda değişim (suluveya kanlı)
 • Akıntının miktarındaartış
 • Kasık veya alt karın bölgesinde basınç
 • Sürekli devam eden ve güçlü sırt ağrısı
 • Hafif karın bölgesinde kramp,
 • Diyare veya ishal,
 • Düzenli ve sık kasılmalar
 • Ağrısız karın şişliği
 • Zarların yırtılması (vajenden su gelmesi)

Erken Doğum

Birçok kadında yalancı doğum lekeleri görülür. Genellikle bu doğumu göstermez. Hamileliğinizin son dönümünde bu kasılmalar ağrılı ve düzenli olarak gelebilir. Ama genellikle bir saat gibi bir süre içinde kaybolur. Kasılmalarınız her 20 dakikada bir 4 kez veya saatte 8 kez ve 1 saatten uzun sürüyor ise, hemen bir doktora gidilmelidir. Prematüre doğum sadece rahimdeki değişiklikler ile belirlenebilir. Düzenli kasılmalar varsa, doktor sizi muayene edecek ve teşhisi koyacak demektir. Erken doğumu teşhis etmek için doktorunuz aşağıdaki testleri kullanabilir.

Bebekle izlenmesi: Bu test bebeklerin kalp atışlarını ve uterus kasılmalarını yakalar.

Sonografi: Uterus ağzının uzunluğunu ölçer ve bebeğin büyüklüğünü, yaşını ve konumunu belirler. Bir süre boyunca izlenmeli ve serviksin değişip değişmediğini görmek için muayene edilmelidir.

Ayrıca vajina ve serviksin enfeksiyon açısından vajinal muayene yapılmalıdır.

Erken Doğum Belirtileri ve Teşhisi3

Tehlikedeki Kadınlar

Erken doğum semptomlar olmadan ortaya çıkabilir. Bazı kadınlar prematüre için daha yüksek risk altındadır. Hamilelik sırasında daha az dikkatli veya dikkatsiz olan gebeler, erken doğum riski altındadırlar.

Prematüre doğum için diğer faktörler aşağıda listelenmiştir. Örneğin, insizyonda çok fazla amniotik sıvı bebeği etkileyen bir risk faktörüdür, plasenta problemleri veya belirli doğum kusurları da riski artırır. Bazı sağlık problemlerinin de erken doğum konusunda etkili olduğu bilinmektedir. Bunun için her detayın da bilinmesi gerekir.

Prematüre doğum konusunda risk altındaysanız, erken doğumu önlemek için önerilen önlemleri almalısınız. Bu öneriler doktor tarafından size söylenecektir.

Ø Yaşam tarzı değişiklikleri

Ø Doktora daha sık gitmek

Ø Rahim kasılmasının ne olduğunu öğrenmek alınması gereken önlemler arasındadır.

Prematüre Doğum İçin Risk Faktörleri

 • Prematüre doğumda uyarıcı bulgularınız varsa,
 • Önceki hamilelikte prematüre doğum problemi ile karşı karşıya kaldıysanız,
 • Sigara içiyorsanız,
 • Birden fazla bebeğiniz varsa,
 • Düzensiz servikal açıklık durumu gözlemleniyorsa,
 • Anormal bir uterusunuz varsa,
 • Bu hamilelik sırasında, karnınızdan ameliyat olduysanız,
 • Hamilelik sırasında ateşli bir hastalığınız varsa,
 • Hamileliğiniz ikinci veya üçüncü döneminde iseniz,
 • Zayıflamış iseniz;
 • Genetik bozukluğu olan bir çocuğunuz varsa artan bir risk de var demektir.

Erken Doğum Belirtileri ve Teşhisi2

Preterm iseniz, hamilelik sırasında dikkatli olmalısınız. Doktorunuz daha sık kontrol etmeli ve tetkikleryapılmalıdır. Sigara içmek ve yasa dışı maddelerin kullanımı erken doğum riskini artırır. Erken doğumu olan kadınlara, erken doğumu önlemek için progesteron verilebilir. Birçok hasta prematüre doğum riski ile ilgili olarak işlerinden vazgeçmek zorunda değildir. Bununla birlikte, ağır bir şekilde hareket etmekten kaçınırsanız, hamilelik sırasında ağır ve yorucu bir iş yapmamalısınız.

Risk altındaki kadınların seyahat etmemesi tavsiye edilir. Doktorunuza günlük yaşantınızdaki değişiklikler hakkında soru sorabilirsiniz.

Erken doğum yapmışsanız veya doğum öncesi bir belirtiniz varsa, cinsel deneyiminizle ilgili yaşadığınız herhangi bir sorun hakkında doktorunuza danışmalısınız.

Kasılmalar İçin Takip

20 haftalık gebeliğin ardından kendinizi kasılmalar için test edebilirsiniz. Rahat bir pozisyona geçin ve elinizi karnınıza yerleştirin, böylece parmak uçlarınız midenizin alt kısmını kaplar. Rahmin gerilmiş olduğunu bu şekilde hissedebilirsiniz.

Kasılmalarınızı hissettiğiniz zaman, bir saat boyunca kontrol edin ve her saat başı başlayan ve bitecek toplam kasılma sayısını belirleyin. Bazı uterus kasılmaları 37 haftadan önce normaldir. Kasılmalarınız her 20 dakikada bir 4 kez veya saatte 8 defa ise, hemen bir doktora görünmelisiniz. Erken doğuştan olabilirsiniz. 1 saat boyunca 8 veya daha fazla kasılmanız varsa hemen doktorunuzla veya hemşirenizle konuşun.

Tedavi

Kasılmalar en az 48 saat süreyle durdurulmalıdır. Aşağıdaki durumlarda doktorunuz doğumu durdurabilir:

 • Mümkün olduğunca erken teşhis edilebilirse,
 • Siz ve bebeğiniz enfeksiyon, kanama veya başka komplikasyonlarla tehdit edilmezse doğum ertelenebilir.

Kasılmaları durduran tokoliz denilen bir tedavi alabilirsiniz. Tüm ilaç tedavilerinde olduğu gibi, tokoliz de yan etkilere sahiptir. Size uygulanan tedaviden kaynaklanabilecek yan etkiler hakkında doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bebeğiniz erken doğum için daha yüksek risk altındaysa, kortikosteroidler verilebilir. Bu madde plasentadan geçer ve çocuğun akciğerlerinin gelişimine ve çocuğun hayatta kalma şansına katkıda bulunur. Çalışmalar, 24 ve 34. haftalar arasında kortikosteroidlerin hamilelik sırasında daha yararlı olduğunu göstermektedir.

Prematüre doğumunuz veya bebeğiniz yoksa, eve gönderilebilirsiniz. Hastanede kalmanız gereken koşullar, doktorunuzun durumunuzu gözlemlemesine bağlıdır.

Prematüre doğum yapmışsanız, doktorunuz diğer aktivitelere gitmenizi önerebilir. Faaliyet türleri ile ilgili kısıtlamalar değişebilir.